Сподели

Търсене на имоти

България втора след Ирландия по спад на жилищните цени

По-голямата част от жилищните пазари, включени в глобално проучване, бележат спад на цените през първото тримесечие на годишна база

България втора след Ирландия по спад на жилищните цениБългария се нарежда на второ място след Ирландия по спад на жилищните цени за едногодишен период до края на първото тримесечие на 2011 г., сочи последното глобално проучване на специализирания портал за имоти Global Property Guide.

Цените в Ирландия бележат най-голям спад след обхванатите в проучването 39 страни – 13,1% за периода, докато у нас отчетеното понижение е 10,2%.

Проучването на портала се базира на данни, коригирани спрямо инфлацията, което дава по-реалистична картина от обикновено по-оптимистичните номинални стойности. За България са използвани данните на НСИ, според които средното намаление на пазарните цени на жилищата у нас през първото тримесечие на годишна база е 5,6%.

От 39 страни, за които са налични данни за жилищните цени за годината до края на първото тримесечие на 2011 г., в 16 е регистриран ръст на цените (след корекция спрямо инфлацията) и в 23 е отчетен спад.

Така че за годината до края на първото тримесечие общата тенденция е към понижение, коментират анализаторите на портала. Въпреки това жилищните пазари навлязоха в период на относително спокойствие. Големите ценови спадове от последните три години приключиха. Същевременно бързото възстановяване от резките понижения в отделни пазари като балтийските като цяло се изчерпва.

Остават обаче причини за притеснение. През първото тримесечие жилищните цени са нараснали спрямо предходното в 12 страни (след корекция спрямо инфлацията) и са се понижили в 27.

Дали това е сезонно явление? По-скоро не. През първото тримесечие на 2010 г. жилищните цени се повишиха в 20 страни и паднаха в 16.

Затова тези понижения са обезпокоителни в известна степен. С ускоряването на инфлацията и  повишаването на лихвите ситуацията надали ще се подобри.

За България отчетеното от GPG понижение на цените през първото тримесечие спрямо предходното е 4,4%, като то също е сред най-големите в проучването. По-голям тримесечен спад е отчетен само в Тайланд (-4,6%). Тези данни също са коригирани спрямо инфлацията.

В Европа жилищните пазари като цяло са слаби

В отделни случаи в някои изключително силно засегнати от кризата европейски страни на практика ситуацията се влошава - в Испания например цените падат със 7,9% за едногодишния период до края на първото тримесечие след спад от 5,8% година по-рано.

В много страни в Европа, където жилищните цени паднаха значително през миналата година, продължава да се наблюдава спад и тази година, макар и с много по-бавен темп, включително в Исландия (-0,8%), Полша (Варшава) (-2,7%), Словения (-3,8%), Литва (-4,4%), Словакия (-5,6%), Хърватска (-6,7%) и България (-10,2%).

В някои държави, които първоначално отбелязаха силно възстановяване от кризата, то вече се забавя. Стандартните апартаменти в Рига в Латвия например поскъпнаха с 4,1% за годината до края на първото тримесечие на 2011 г. Това обаче е значително по-слаб темп от двуцифрения ръст, постигнат по-рано. Цените на жилищата в Талин в Естония се повишиха с 2,5% за годината до края на първото тримесечие на 2011. Въпреки това пазарът изглежда в застой, след като в рамките на тримесечието е регистриран спад от 1,8%.

Пазарите в Скандинавските страни, с изключения на Норвегия, се охлаждат

В Швеция цените на еднофамилните жилища се понижиха с 0,5% на годишна база през първото тримесечие след ръст от 10% година по-рано. Във Финландия цените на съществуващите жилища нараснаха с едва 0,7% през тримесечието на годишна база, след като скочиха с 11,2% за същия период миналата година.

Британският пазар също се охлажда. Средните жилищни цени там са се понижили с 4,4% на годишна база през първото тримесечие след ръст от 5,5% предходната година.

В Португалия средните оценки на жилищата са загубили 6,2% от стойността си през първото тримесечие на годишна база след повишение от 3,3% година по-рано.

В Германия цените на апартаментите се понижават с 0,1% през периода след повишение от 0,1% предходната година. Очакванията са обаче търсенето там да се засили през следващите месеци.

Не всички новини от Европа обаче са мрачни

Жилищният пазар в Норвегия се представя най-добре в Европа, като цените там нарастват с 6,9% за година до края на първото тримесечие, подкрепени от повишението на заплатите и относително умерените лихвени нива. При това Норвегия има бързо растящо население и относително ограничен обем ново строителство.

Във Виена цените се повишават с 6,5%, което е седма поредна година на ръст.

Във Франция цените на съществуващите жилища се увеличават с 2,7% за една година до края на първото тримесечие. Жилищните цени в страната са стабилни от второто тримесечие на 2010 г. насам.

Апартаментите в Швейцария продължават да поскъпват, каквато е тенденцията през последните 10 години. За едногодишния период до края на първото тримесечие цените нарастват с 1%.

Жилищният пазар в САЩ остава слаб

През първото тримесечие на 2011 г. жилищните цени в САЩ са паднали със 7,5% на годишна база и с 3,7% спрямо предходното тримесечие, според индекса на федералната агенция за жилищно финансиране FHFA за продажните цени на имотите. Пазарът все още върви надолу. Това е най-голямото тримесечно понижение от края на 2008 г. Американският пазар остава слаб заради огромното свръхпредлагане и слабото търсене.

Междувременно жилищните пазари в Азия продължават да покоряват нови върхове

В Хонконг, който е на първо място в проучването по повишение на цените, е отчетен ръст от 18,8% през първото тримесечие на годишна база след скок с 27,9% през същия период година по-рано. В рамките на първото тримесечие цените в Хонконг се повишават с 5%.

Жилищният пазар в Сингапур бележи повишение от 8,2% през първото тримесечие на годишна база след ръст от 24% година по-рано. Местните власти обаче успяха да окажат контрол над пазара, като в рамките на последното тримесечие повишението е по-скоро символично – 0,4%.

В Тайван цените се повишават с 6,8% през тримесечието на годишна база въпреки увеличението на лихвите през миналата година. Цените нарастват също в Тайланд (+4,6%), Малайзия (+3,4%) и Япония (+2,8%).

На други места по света жилищата в Израел поскъпват със 7,8% за една година до края на първото тримесечие след ръст от 15,7% година по-рано. В засегнатия от природни бедствия тихоокеански регион цените в Австралия и Нова Зеландия се понижават със съответно 3,4% и 4,8%.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини