Сподели

Търсене на имоти

Жилищата на планетата поскъпнали с 2,8% за 2010

Общата картина обаче замаскира големи разлики между отделните региони и страни

Цените на жилищата по света отчетоха ръст от 2,8% в края на 2010 г. спрямо година по-рано, сочи новото издание на Индекса за глобалните жилищни цени на Knight Frank.

Това представлява забавяне спрямо ръста от 3,1%, отчетен през третото тримесечие на 2010 г.

Ценовият ръст бе воден от Азия и Тихоокеанския регион, където жилищата поскъпнаха със 7,5% на годишна база. В Близкия Изток повишението бе 5,3%, а в Южна Америка – 3,8%.

Най-слаби резултати отчита Северна Америка, където цените останаха непроменени. Повишението в Европа е 1,4%.

По отношение на отделните страни Хонконг води класацията за най-бързорастящите пазари с повишение от 20,1% в жилищните цени. Следва Латвия с 16,9%, която се оттласква след невероятния срив от 70% в цените по време на кредитната криза, както и Израел с 16,2%, който все още е облагодателстван от постъпленията на чуждестранни инвеститори.

По думите на Лиъм Бейли, директор "Жилищно проучване" в Knight Frank, глобалното повишение е отражение на „сравнително благоприятните условия“ на пазара.

Тази обща картина обаче замаскира големи разлики в отделните региони и страни, казва той.

„... по-тревожен е обаче фактът, че тези годишни данни прикриват факта, че все повече страни отчитат негативни тримесечни ценови движения.“

Бейли добавя, че през второто тримесечие делът на страните в индекса, които отчитат негативно движение, е бил по-малко от една трета. През третото той се покачва до 35%, а през четвъртото тримесечие на 2010 г. той е вече 41%.

Цените са по-ниски в редица европейски, както и американски пазари през втората половина след лек ръст през предишните 12 месеца.

Основните тенденции на глобалния пазар са под знака на оттегляне на държавните стимули, които бяха предоставени в Европа, Северна Америка и Азия през 2009 г.

Той коментира, че ефектът от “горещите пари“, създадени от стимулите, отслабва особено в Азия, където не бяха редки и годишни ръстове от 30, 40, дори 50% преди няколко години.

„В Европа и САЩ за сравнение, последната останка от стимулите, именно ултраниските лихви, се смятат за критични за настоящото доверие към пазара. Например дискусиите около задаващо се повишение на лихвите във Великобритания от 0,5% до 0,75% са достатъчни да причинят паника сред коментаторите на жилищния пазар.“

Бейли е на мнение, че е все по-вероятно азиатските пазари да избегнат един евентуален крах в цените, но на много от преди горещите пазари изглежда реалистично да бъдат отчетени ценови спадове по-късно през годината.

„В Европа и САЩ липсата на банково кредитиране е вероятно да удължи скорошните периоди на ценови обрат.“

Като цяло извън луксозните сегменти на глобалните градски центрове е трудно да се види какво би породило едно видимо и бързо подобрение в жилищните пазари в развитите икономики, казва той.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини