Сподели

Търсене на имоти

Интересът на турските фирми в България

Интересът на турските фирми за инвестиции в България е свързан предимно с проекти за  изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура и строителство на жилищни, търговски и офис сгради, като с бързи темпове нараства интересът и към  секторите  автомобилостроене , текстил, готови облекла и логистика , а също и към банковия сектор. Информацията е представена от заместник-министъра на икономиката Александър Манолев при откриването на семинара „Възможности за търговия и инвестиции в България“, проведен на 30 юни 2017 г. в София, научаваме от официалния сайт на министерството. Събитието е организирано от Турско-Българска търговско-индустриална камара (ТБТИК) с участието на посланика на Република Турция в България Н.Пр. Сюлейман Гьокче и главния търговски съветник в посолството на Турция в България Емрах Сазак, председателя на ТБТИК  Фикрет Индже и председателите на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов и на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев, както и представители на над 100 български и турски компании.
 
Данните на БНБ, представените по време на семинара от заместник-министър Манолев, сочат, че за последните 10 години общият обем на инвестициите от Турция надхвърлят 835 млн. евро, като само през изминалата 2016 година турски фирми са инвестирали в България над 22 млн. евро. Съвместният стокообмен между България и Турция за 2016 година възлиза на близо 3,5 млрд. щ.д, като износът на България се оценява на около 1,8 млрд. щ.д., а вносът от Турция на около 1,6 млрд. щ.д. За ръста на преките чуждесттранни инвестиции, в т.ч. и на турските, важно значение имат предимствата, които България предлага на инвеститори като благоприятни данъчни условия и  най-ниски оперативни разходи в ЕС, е подчертал заместник-министър Манолев, като специално по отношение на Турция е изтъкнал изградените добри традиции, силни контакти и големи перспективи.
 
Акцент в програмата на семинара е бил проекта за обособяване на индустриална зона в района на Кърджали, представен от заместник-министър Александър Манолев. За реализирането на проекта вече са проведени срещи и разговори с областния управител на Кърджали и в кратки срокове предстои да бъдат предприети конкретни стъпки, като очакванията на Министерството на икономиката са, че интересът на потенциалните турски инвеститори към Индустриална зона Кърджали ще е свързан със стратегическата локация и други благоприятни възможности.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини