Сподели

Търсене на имоти

Поредна работна среща между община Каварна и МОСВ по казуса „Натура 2000“

Поредната работна среща между община Каварна и Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е проведена на 30.10.2017 г. в морския град, информира официалният общински сайт. Целта на срещата, на която са присъствали министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на Каварна Нина Ставрева и представителите на работните групи - арх. Иван Димчев, арх. Камен Жейнов и инж. Емил Тасков, е сързана с намирането на решения, чрез компетентните български и европейски институции в София и Брюксел, за справяне с възникналите проблеми по „Натура 2000. Към момента срещите за уточняване на позициите, които министър Димов ще защитава през месец ноември т.г. в Брюксел, преминават в атмосфера на разбиране и добро сътрудничество между заинтересованите страни – местната власт, МОСВ и собствениците на земеделски земи, попадащи в защитените теритирии и зони, е посочено в съобщението на община Каварна за срещата.


Представеният по рано т.г. за обществено обсъждане Интегриран план за управление на защитените зони в района на Калиакра, на този етап е изваден от предстоящите разговори с ЕК, поради факта, че е силно неприемлив от местната общност, е заявил министър Димов в хода на срещата, като е изразил увереност в добрите позиции на страната ни в Брюксел. В началото на м. октомври изисканите от община Каварна и местната общност налични научни данни по „Натура 2000“ са били предоставени от МОСВ на експерти за запознаване и изготвяне на становище, за което местната общественост ще бъде своевременно информирана. Междувременно е приет нов подход, според който отговорни за изработването на интегрираните планове в страната да бъдат областните управители и кметовете на общини, съвместно с местните общности при защитени интереси както на гражданите и за опазването на околната среда. Този императив на ЕС изисква законови промени, които предстои да бъдат направени през 2018г., е пояснил министър Димов.
 
Заповедта на министъра на околната среда и водите от месец юли т.г, ограничаваща земеделски и строителни дейности в районите на Понто-сарматските степи край Калиакра е в сила и е с максимален срок две години. По време на срещата са били обсъдени и останалите заповеди, които трябва да влязат в сила, за да се премине към режим за изпълнение на решението на Европейския съд. За да не се стигне до плащане на санкции, каквито България към този момент не заплаща, е необходимо воденето с бързи темпове на преговори за следващите изисквания на съда, е подчертано в хода на срещата. След проведени разговори между МОСВ и Австрийската агенция по околна среда, е изготвен и изпратен в Брюксел проект, очертаващ различните зони и различните режими на забрани в защитените зони. МОСВ е запознато и с внесените от кмета на Каварна документи за преминаване на плажа Болата на управление и стопанисване от община Каварна и това ще стане факт в най-скоро врем, е уверил още министър Димов.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини